Úvod / Magazín

5 bodů pro lepší stravování

Ráno vstáváte brzy, spěcháte do práce a nemáte čas na snídani nebo si dáte jen rychlou kávu s koláčem z bistra? Vaše další jídlo je rychlý oběd v restauraci. Odpoledne zaháníte hlad tatrankou a večer doma sníte na co přijdete? Cítíte nafouknuté břicho, únavu a honí vás chuť na sladké? O pitném režimu, podílu ovoce a zeleniny nemluvě?

Několik malých změn ve vašem jídelníčku Vám může zásadně změnit kvalitu stravování. Začnete se cítit lépe, mít lepší náladu a přebytečné tuky ve Vašem těle budou pomalu odcházet do věčných lovišť :)

Ano, změna je těžká. Odhaduje se, že trvá kolem šesti týdnů, než nahradíte staré zvyky novými. A pokud jsou Vaše denní jídla tvořená jídlem z fast foodů, neobsahují žádnou zeleninu ani ovoce a pitný režim je tvořený pouze kávou, může být taková změna příliš složitá.

Proto se zamyslete nad svým typickým jídelníčkem a nejdříve se zaměřte jen na jednu změnu.

1) Pijte obyčejnou vodu

Na začátek stačí jen to, že vyměníte bublinkové nápoje za obyčejnou vodu. Jednoduché, že?

Tímto můžete ušetřit svému tělu až 10 čajových lžiček cukru denně! A to není málo!

Pokud pijete málo, zkuste denní příjem vody zvýšit. Udává se 0,4 l vody na 10 kg váhy. Pokud tedy vážíte 70 kg, měli byste vypít alespoň 2,8 l vody denně. Jestliže pijete kávu (1 denně) nebo sportujete (cca hodinu) vypijte o cca 0,5 litru vody více. Příjem tekutin si také rozdělte na díly během celého dne. Nesnažte se dohánět pitný režim například až večer.

Pokud nepijete skoro vůbec, nesnažte se vypít tolik vody najednou. Zvyšujte objem vypité vody za den postupně a uvidíte, že si tělo samo začne říkat, že má žízeň :)

2) Přidejte do svého jídelníčku ovoce

Buď jako dopolední svačinku nebo pokud Vás po jídle honí mlsná, zapomeňte na koláče a čokolády a dejte si kousek ovoce.

Většina druhů ovoce má totiž nízký obsah kalorií i glykemický index. Navíc poskytuje celou řadu vitamínů a minerálů. A je v něm i vláknina tak důležitá pro trávení!

3) Přidejte do svého jídelníčku zeleninu

Popřípadě minimálně zdvojnásobte jeho objem. Zeleninu můžete chroupat kdykoliv během dne. Zaplňte si zeleninou i talíř, na kterém máte připravenou večeři. Nezapomeňte si ji vždy zakápnout kapkou oleje, nejlépe olivového :)

Zelenina obsahuje spoustu vlákniny, vitamínů a minerálů. Neméně důležitou složkou jsou antioxidanty, které chrání náš organismus před volnými radikály. Je skvělým zdrojem zdravých sacharidů - dodá Vám energii!

4) Vyměňte bílé pečivo za celozrnné

A to stoprocentně! Doma je to snadné. Dokonce i zdravé restaurace (a nejenom ty) už nabízejí celozrnné pečivo. Na celozrnný chleba si můžete namazat máslo a obložit ho šunkou, sýrem s plátky rajčat či papriky.

Celozrnné pečivo se vyrábí z mouky, která obsahuje celé zrno (tzn. všechny vrstvy a ne jenom střed zrn, jak je tomu u pečiva bílého). Díky tomu obsahuje vlákninu, minerální látky i vitamíny. A právě o tyto důležité složky je bílé pečivo ochuzeno.

5) Jezte pravidelně

Udržujete tím trávicí systém ve formě! Ten pak efektivněji zpracovává stravu a pálí tuky. Díky pravidelné konzumaci jídla také nebudete mít hlad a zbavíte se únavy po jídle.

(Milan Tkadlec)

27. 02. 2017