Úvod / Magazín

Chcete běhat? Máme pár rad, jak skutečně začít

Všechny začátky jsou těžké a u běhu to platí dvojnásob - spousta lidí má totiž běhání spojené s pícháním v boku, pálením na plících a pocitem na zvracení. I já jsem to tak dříve měla, ale postupem času jsem si běh oblíbila natolik, že jsem minulý rok zaběhla půlmaraton. Je to totiž skvělý způsob, jak se udržet v kondici, a zároveň, jak si srovnat myšlenky!

A právě proto bych se s vámi ráda podělila o svoje tipy, jak s běháním začít!

PŘED

Předtím než vyběhnete, stáhněte si nějakou hudbu a běžeckou aplikaci. Uvidíte, že vám to s oblíbenou hudbou nejen rychleji uteče, ale také vás pořádně nakopne! Aplikace (nike plus, runtastic...) vám zase změří rychlost a vzdálenost, takže můžete sledovat své pokroky.
Další důležitý faktor před během je jídlo! To, co sníme, pořádně ovlivní náš výkon a běhat s pocitem na zvracení není zrovna to pravé. Každému pochopitelně vyhovuje něco jiného, já sama si ale nedovedu představit jít běhat na lačno - proto je má nejoblíbenější předběhová snídaně zapečená quinoová kaše. Když jdu běhat někdy během dne, většinou si dávám jen něco lehkého, například ovoce a proteinovou tyčinku, která mi vždy dodá spoustu energie .

lánek běh foto

BĚHEM

Hlavní je si uvědomit, že záleží jen na vás, jaké tempo zvolíte, jak dlouho budete běhat a nebo jestli se rozhodnete v půlce vrátit domů. Vyběhněte s tím, že jste svým pánem a uvidíte, že se vám poběží daleko líp. Zároveň se ze začátku nepřeceňujte. Nikdo se nenarodil rovnou jako maratonec a to nejhorší, co můžete v začátcích udělat, je zafixovat si běh s pícháním v boku. Není nic špatného na tom střídat běh s chůzí. Naopak - tentokrát tu ulici navíc sice jen projdete, ale příště už jí s klidem proběhnete.

PO

Aby jste předešli nejrůznějším zraněním, nesmíte po běhu zapomenout na důkladné protažení. Také se nezapomeňte odměnit nějakým výborným, ale zároveň výživným jídlem - vždy by mělo obsahovat komplexní sacharidy a bílkoviny.


A na závěr - čas na naplánování dalšího běhu!

(Tereza Šlancarová)

 

31. 08. 2018