Úvod / Magazín

Vegan proteinem k vysněné postavě?

Jsou veganské proteiny tou správnou volbou?

Doba, kdy byly proteinové nápoje pro mnoho lidí synonymem steroidů pro kulturisty, už je naštěstí dávno pryč. Dnes už je všeobecně známé, že se jedná o kvalitní zdroj bílkovin, který pomáhá pokrýt denní dávku esenciálních živin v případech, na které je pouhá strava krátká.

Jaké další benefity proteinové nápoje poskytují, pro koho a v jakém množství jsou vhodné, a hlavně jak se orientovat v záplavě veganských proteinů a vybrat z nich ten nejkvalitnější?

Proč jsou bílkoviny pro nás tak důležité?

Pokud chcete dosáhnout štíhlé, fit a vyrýsované postavy, nabrat svaly, anebo jednoduše zajistit svému tělu dostatek živin a spolu s nimi optimální fungování těla, nesmíte zapomínat na dostatečný příjem bílkovin. Tyto stavební kameny jsou důležité nejenom pro budování a následné udržování aktivní svalové hmoty, ale také pro svůj pozitivní vliv na naše celkové zdraví. Mezi přednosti bílkovin patří kromě výše zmíněné role ve formování postavy a spalování podkožního tuku také zajištění vyššího pocitu sytosti a lepšího zdraví kostí. Jejich nedostatek v každodenní stravě může být naopak spouštěčem řady závažných problémů. Ne nadarmo má slovo protein, tedy bílkovina, původ v řeckém slově „protos", které v překladu znamená prvořadý. Ať už je naším cílem redukce, nabírání nebo udržování, musíme svému tělu prioritně zajistit adekvátní množství této nenahraditelné živiny. V dnešní době může být ale extrémně složité pokrýt svou denní potřebu bílkovin pouze prostřednictvím stravy, a proto je vhodné sáhnout po proteinovém nápoji. Ve skutečnosti se nejedná o nic jiného než o izolované proteiny z různých zdrojů, které v prášku zůstávají ve své původní plnohodnotné formě.

people-2557460_1920

Jaké jsou výhody veganských proteinových nápojů?

V čem tedy spočívá výhoda kvalitních veganských proteinových nápojů? Jsou zdrojem kompletního spektra aminokyselin - speciálních molekul, které si tělo neumí vyrobit samo, a proto je musíme přijímat z potravy.

Veganské stravě je často vytýkáno, že ne každý rostlinný zdroj kompletní aminokyseliny obsahuje, a že tedy veganská strava nemůže být plnohodnotná. Veganský protein je efektivním řešením, které se postará o přísun kompletního aminospektra a zároveň tělu zajistí spoustu dalších výhod včetně zvýšení odolnosti imunitního systému, zlepšení regenerace a snížení pocitu únavy.

Kdy proteiny pít?

Nespornou výhodou proteinových nápojů je kromě vysoké koncentrace bílkovin při nízké kalorické hodnotě také rychlost jejich vstřebatelnosti. Jsou perfektní volbou jako doplněk při fyzické aktivitě, silovém sportu nebo jakékoliv zátěži, která vyžaduje zvýšený příjem bílkovin. Z tohoto důvodu představují pomyslný základ doplňkové pyramidy pro aktivní sportovce. Na druhou stranu jsou také praktickou součástí jídelníčku nesportující populace včetně dětí a seniorů. V době, kdy je internet plný lákavých receptů na jídla, zdravé svačinky a dezerty, které ve výčtu ingrediencí obsahují mimo jiné také veganský protein, by byl hřích některý z nich nevyzkoušet.

Pokud hledáte efektivní a zdravý prostředek pro zvýšení celkového příjmu bílkovin bez doprovodu tuků a sacharidů, našli jste to nejlepší řešení. Ideální volbou je kvalitní veganský protein Superprotein 2.0, který je k dostání ve třech chuťových variantách, a to ve vanilkové, kakaové a jahodové. Pyšní se výbornou stravitelností a parametry srovnatelné se syrovátkovou bílkovinou. Jedná se o 100 % bio veganský protein, který v sobě kombinuje hrachové, rýžové, quinoa a chia bílkoviny a poskytuje tak tělu nejenom nutriční, ale i chuťový požitek té nejvyšší možné kvality.

Veganské proteinové nápoje jsou odpovědí pro každého, komu záleží na kvalitě živin, které dává svému organizmu. Jde o efektivního pomocníka v boji o optimální přísun bílkovin a jsou díky své univerzálnosti výbornou cestou ke zdravějším zítřkům!

(Markéta Gajdošová www.marketagajdosova.com)

01. 11. 2018