Úvod / Magazín

Jak správně vybrat guarana tablety?

Na českém trhu můžete zakoupit nepřeberné množství tohoto tělo a mysl povzbuzujícího doplňku stravy. Ale jak vybrat tu správnou a podle čeho se při výběru řídit?

Přinášíme návod jak na to. Navíc jsme Vám pro zajímavost srovnali několik nejrozšířenějších tabletových forem guarany, které můžete běžně koupit.

Na co se zaměřit jako první? 

guarana rostlinaNejdříve nás zajímá pěstování samotné rostliny guarany – jedná se o semeno z liánovitého keře zvaného paulinie nápojná (Paullinia cupana) pocházejícího z Amazonského pralesa.

Pokud keř pochází od ekologických farmářů, je takto vypěstovaná guarana označena jednou ze světově uznávaných certifikovaných autorit, které dohlíží na to, aby při pěstování nebyly použity např. umělá hnojiva, pesticidy apod.

Veškerá takto produkovaná guarana prochází certifikovanými laboratorními testy a až poté se může dále distribuovat ke konečným spotřebitelům. Zaslouženě tak výrobce může označit svou guaranu jako produkt ekologického zemědělství – u nás se jedná o značku BIO nebo ORGANIC.

Pokud guarana nepochází z ekologického zemědělství, nemáte jistotu o její čisté formě, avšak většinou to není překážkou, problém vzniká spíše následně u jejich zpracovatelů – výrobců guarana tablet.

Složení guarana tablet

Tady zpozorněte a raději se zaměřte na složení již hotového výrobku, v tomto případě tablety guarany. Vyplatí se obětovat minutu Vašeho času a přečíst si složení. Drtivá většina výrobců totiž při výrobě tablet přidává ke guaraně další látky, a to naprosto zbytečně.

Jedná se především o látky jako jsou: fosforečnan vápenatý, uhličitan vápenatý, stearan hořečnatý, polyvinylpyrrolidon, celulóza, škrob, sodná sůl, kyselina stearová, oxid křemičitý apod.

Výrobce si přidáním této látky zjednodušuje práci. Takto chemicky ošetřená guarana tableta totiž drží jednodušeji svoji formu a prodlouží se tak i její expirace, a proto může o to déle ležet např. ve skladech, distribučních centrech apod.

U tablet guarany se můžete setkat ještě se dvěma způsoby výroby. Extraktem ze semen rostliny, u kterého je požadovaný nástup účinku rychlejší a déle trvající, navíc si nemusíte brát velké množství tablet pro požadovaný účinek. Druhá varianta je rozemletí semen rostliny a přidáním chemických pojiv, případně dalších látek tak, aby tableta držela pohromadě.

V takto upravené guarana tabletě bohužel najdete další nežádoucí chemické látky, které jsme si jmenovali v předchozím odstavci. U nás koupíte pouze čistou guaranu v bio kvalitě.

SROVNÁNÍ SLOŽENÍ NEJČASTĚJI NABÍZENÝCH TABLET GUARANY

guarana tablety
Vzorek č. 1 - Bio guarana, výrobce Balíčekzdraví.cz

Balení: 30 tablet, 50 tablet, 200 tablet
Cena za balení: 99 Kč (30 tablet), 166 Kč (50 tablet), 664 Kč (200 tablet)
Složení: 100% bio extrakt z guarany


Vzorek č. 2 - Guarana

Balení: 60 tablet
Cena za balení: 490 Kč
Složení:

směs semene guarany (paulinie nápojové) a uhličitanu vápenatého, vápník, plnidla: mikrokrystalická celulóza, hydroxypropylcelulóza, maltodextrin, sodná sůl karboxymethylcelulózy, dextrin, dextróza, sójový lecitin, protispékavé látky: oxid křemičitý, kyselina stearová, stearát hořečnatý. Obsahuje alergeny: soja, pšenice


Vzorek č. 3 - Guarana

Balení: 50 tablet
Cena za balení: od 170 Kč
Složení: semena Paullinie nápojné, kofein, škrob, arabská guma, uhličitan vápenatý, polyvinylpyrrolidon, stearan hořečnatý


Vzorek č. 4 - Guarana

Balení: 100 tablet
Cena za balení:  od 290 Kč
Složení: hydrogenfosforečnan vápenatý, látky protispékavé: mikrokrystalická celulóza, stearát hořečnatý, oxid křemičitý; Guarana (Paullinia cupana extrakt), stabilizátory: karboxymethylcelulóza, hydroxypropylmethylcelulóza

(Milan Tkadlec)

17. 05. 2017