Úvod / Magazín

Nedostatek vitaminu D můžete snadno vyřešit. Sluncem i doplňky stravy

Každý rodič to zná. Již od prvních týdnů života miminka je potřeba mu uměle doplňovat vitamin D. Z mnoha důvodů. Vitamin D je pro lidský organismus nezbytný, pomáhá mu totiž regulovat hladinu fosforu a vápníku, což jsou základní stavební prvky kostí. Protože tělo si „déčka" neumí vytvořit samo dostatek, musíme pro správný růst a vývoj dítěte tento vitamín doplňovat uměle.

Pediatři předepisují kapky Vigantol, které se podávají dětem už ve druhém týdnu jejich života. Právě Vigantol je jediným doplňkem vitaminu D, který pediatři doporučují. Je vydáván na předpis a plně hrazený pojišťovnou. Stejně jako ostatní léčiva může mít však i nepříznivé účinky, jako jsou zácpa, plynatost. Rodiče tak často hledají jeho alternativy, kterými jsou nejčastěji doplňky stravy s přírodním složením.

Přírodní varianta

Nabídka vitaminů D s šetrnějším složením pro děti je již poměrně široká, cenově vychází kolem dvou set padesáti korun, nejde tedy o nic nedostupného. Pokud se však jako rodič poohlížíte po veganské alternativě kapek, s naší značkou Viridian nemůžete sáhnout vedle.

vitaminy

Svým čistě přírodním a rostlinným složením Viridian viridikid vitamin D jistě zaujme i rodiče, kteří nehledají primárně veganské alternativy „déčka". Viridian viridikid vitamin D pochází z extraktu lišejníku, má olejovitou konzistenci a je obohacený o přírodní pomerančový olej, díky čemuž má příjemnou chuť. Jeho stoprocentně přírodní složení tak nedráždí žaludek ani těch nejmenších dětí. Neobsahuje žádné konzervační látky a je hypoalergenní.

Nedostatek vitaminu D u dětí

Nejčastějšími příznaky nízké hladiny vitaminu D u dětí jsou

 • Zpomalení růstu
 • Náchylnost k respiračním onemocněním
 • Apatie

V případě, že se u dítěte začne projevovat některý z těchto problémů, je potřeba konzultovat jej s pediatrem a začít doplňovat vitamin D uměle. Následkem trvalého a dlouhodobého nedostatku tohoto vitaminu totiž může být až onemocnění zvané křivice, což je porucha tvorby kostní tkáně. Kojenci s křivicí jsou pak náchylní k měknutí lebeční kosti.

baby-102475_1920

U starších dětí se pak může nedostatek projevovat i na kvalitě zubů a zubní skloviny.
Zatímco u kojenců je nutné doplňovat vitamin D uměle u starších dětí je dobré dbát na dostatečný pobyt na slunci a na příjem potravin, které jsou na tento vitamín bohaté.

Vzhledem k tomu, že nejvíce tohoto vitamínu je v tučných rybách, mase či mléce, vegani i vegetariáni by jej měli doplňovat uměle. Viridian organic vitamin D je čistě přírodní a bez obsahu živočišných složek.

Proč je vitamín D důležitý?

Vitamín D organismus běžně získává ze slunečního záření. Vzhledem k tomu, že malé děti nemají být vystavovány přímému slunci, je potřeba tento vitamín doplňovat uměle, protože vitamín D je pro lidské tělo nezbytný. Jeho nedostatek snižuje hladinu vápníku v těle, což vede k řídnutí kostí a u novorozenců může vést ke špatnému vývoji. Nezbytný však není jen pro správný vývoj dětského organismu, ale také pro organismus dospělého člověka, je totiž velmi důležitý pro správné fungování imunitního systému, protože posiluje bílé krvinky, které se starají o obranyschopnost lidského organismu. V naší nabídce najdete i vitamín D pro dospělé.

 pill-316599_1280

Důsledky nedostatku vitaminu D

Doporučená denní dávka je 15 mikrogramů. Podle studie Centra zdraví, výživy a potravin, která vyšla v roce 2017, jen 1% české populace má dostatečný příjem vitamínu D z potravy. A největší problém nastává přes zimu, kdy se člověk méně vystavuje slunečnímu záření. Nejčastější důsledky pak jsou:

 • Respirační onemocnění – při prevenci proti chřipce a nachlazení je pravidelné doplňování vitaminu D stejně důležité, jako doplňování vitamínu C. Nejen děti, ale i dospělí, kteří mají dostatečný přísun vitamínu D, ať prostřednictvím doplňků stravy nebo díky slunečnímu zářením, jsou méně náchylní k respiračním nemocem i astmatu
 • Periondontální onemocnění – vitamín D snižuje množství bakterií v ústech, čímž snižuje riziko onemocnění dásní a dutiny ústní
 • Kožní onemocnění – sluneční záření i syntetický vitamin D zlepšuje kvalitu pokožky
 • Řídnutí kostí – nedostatek vitaminu D způsobuje nadměrné odbourávání vápníku, čímž dochází ke snižování minerálů v kosti
 • Únava
 • Bolesti kloubů, zad a svalů
 • Deprese a úzkost
 • Padání vlasů

Zdroje:
8 častých příznaků, kterými se projevuje nedostatek vitaminu D, dostupné z https://cs.medlicker.com/89-nedostatek-vitaminu-d-priciny-projevy-diagnostika-a-lecba

10 symptomů ukazujících na nedostatek vitaminu D, dostupné z https://www.uspesna-lecba.cz/co-se-vas-tyka/a10-symptomu-ukazujicich-na-nedostatek-vitaminu-d/

https://zdravi.euro.cz

Kde vzít vitamin D? Vigantol a jeho alternativy, dostupné z https://www.vitalia.cz/clanky/nechcete-vigantol-jsou-alternativy/

Vitamím D, dostupné z http://veganskaspolecnost.cz/vyziva/vitaminy/vitamin-d/

 

08. 03. 2019