Úvod / Magazín

Novoroční předsevzetí? Cíle je třeba dávat si pořád

Přestože Nový rok je pro mnoho lidí dnem, kdy začít se změnou, lepší je odstartovat změny kdykoliv během roku. A když už se do plnění předsevzetí pustíme, je třeba vydržet a mít správnou motivaci. 

Je to tady zas. Jako každý rok. Začnu cvičit, budu zdravě jíst, zhubnu...Spolu s blížícím se příchodem nového roku, se v hlavách mnohých z nás objevuje i řada plánů a cílů, kterých chceme dosáhnout. Konec roku zkrátka vybízí k tomu, dát si nějaké předsevzetí. A protože většina těchto novoročních předsevzetí se týká změny životního stylu, přinášíme vám několik nápadů, tipů a rad od našich blogerů na to, jak se ze všech těch novoročních předsevzetí nezbláznit a na místo toho skutečně dojít k jejich naplnění.

plánování (1)

O tom, že Nový rok pro mnohé znamená nový začátek, ví své především lidé, kteří se pohybují ve fitness a zdravé výživě. Leden bývá podle nich nejrušnějším obdobím. „Mnozí z těch, kteří chtějí poradit s jídelníčkem či chtějí pomoci zhubnout, se na mě obrací už třeba v listopadu. Obvykle se však ujišťují, že budeme moci navázat spolupráci až v lednu a informují se o volném termínu. Leden je, co se poptávky týče, určitě nejhektičtějším obdobím," komentuje lednový zájem lidí o hubnutí výživová specialistka a fitness koučka Markéta Gajdošová.

Z přemlouvání zvyk

Svým klientům se vždy snaží vysvětlit, není co odkládat a začít se změnou životního stylu je možné kdykoliv. Ideálně hned. A ne čekat na první leden. „Vnímám totiž, že fenoménu novoročních předsevzetí propadá řada lidí už téměř z tradice, aniž by za tím stálo skutečné odhodlání. Já sama si žádná předsevzetí nedávám, protože věřím, že pokud se odhodlám k naplňování nových cílů, neměla bych se upínat na konkrétní data jejich začátku. Mám samozřejmě řadu krátkodobých i dlouhodobých cílů, ale pracuji na nich v průběhu celého roku. Vhodný čas pro nový začátek je totiž kdykoliv," říká Gajdošová.

Nejlepší motivací, jak svá předsevzetí dodržet, je podle ní návyk. „Motivace je skvělý pomocník, ale ideální je, když lidé změnu přijmou jako součást života. Pokud bych se totiž měla spoléhat je na motivaci, mnohdy se do fitka jít nedonutím. V momentě však, kdy cvičení beru jako součást režimu, už mě nic nezastaví. No a všudypřítomnou motivací by měla samozřejmě být touha po zdravém, fit a funkčním těle i mysli," dodává.

motavce

Trpělivost a úsilí. To je rada Radky Venderové, holistické koučky, jak dosáhnout svých cílů. „Je dobré dávat si cíle, ale ideálně denně, a nejen na Nový rok. I když je fajn, že někteří se alespoň jednou v roce zamyslí nad tím, co by mohli ve svém životě změnit. Chce to však dávku trpělivosti, protože vybudovat si dobré zvyky trvá déle než budovat si ty špatné. Je třeba pevná vůle," míní Venderová.

Podobný pohled na novoroční předsevzetí má i autorka blogu Terezasdiary Tereza Šlancarová. Nedává si je, protože vhodný čas na změnu je podle ní kdykoliv. „Navíc jsem hodně konzervativní člověk a nemám ráda změny. Když už se ale pro nějakou rozhodnu, poctivě ji dodržuji," říká s tím, že když už se člověk do novoročních předsevzetí pustí, neměl by si dávat nesplnitelné a přehnané cíle.

Důležité je vidět výsledek

Na cestě k vysněným cílům ji motivuje vidina výsledků. „Člověk může přečíst tisíce motivačních citátů, ale nic nemotivuje více než pozorování vlastního pokroku," podotýká Šlancarová.
Stejně tak to vidí i Marie Donajová, kterou můžete znát jako MaruškuVeg. Právě výsledek je podle ní největší motivací. Její novoroční předsevzetí jsou dle jejich slov ta obvyklá – hubnutí, zdravé stravování a sport. „Problém s jejich dodržováním mám jak kdy, ale například v roce 2014 jsem díky jednomu takovému předsevzetí zhubla šedesát kilo. Na druhou stranu určitě byla spousta cílů, které vyšuměly," popisuje a zároveň doporučuje mít předsevzetí napsané na viditelném místě. „Každé odškrtnutí a viditelný výsledek je totiž tou nejlepší odměnou, říká.

výsledky

28. 12. 2018