Úvod / Magazín

Buďte jako filmoví hrdinové, ujídejte ořechová másla po kilech

Trend ořechových másel, který se k nám rozšířil ze Spojených států, získává každým dnem větší oblibu jak ve fitness sféře, tak mezi běžnou populací. Klasické arašídové máslo už je na našem trhu v dnešní době stálicí, a tak na čím dál tím vyšší popularitě získávají jeho „alternativní" ořechoví sousedé. Rozmanitá ořechová másla patří mezi nejkvalitnější produkty zdravé výživy a jejich zařazení do stravy nese kromě dlouhého výčtu nesporných nutričních výhod také nepopsatelné potěšení pro chuťové buňky.

Stejně jako klasické ořechy jsou i ořechová másla perfektním zdrojem zdravých tuků bez přítomnosti cholesterolu. Obecně bývají i přes svou důležitost ve stravě zanedbávány a nedostává se jim takové pozornosti, jaké by mělo. Přestože nabývají vysokých energetických hodnot, hrají ve stravovacím režimu důležitou roli a zastávají plno podstatných funkcí, bez kterých náš organizmus nemůže optimálně fungovat. Rostlinná másla jsou vyrobena z šetrně pražených oříšků, které jsou následně namlety, aby získaly svou typickou krémovou konzistenci.

Super proteinová ořechová másla

Mimo výše zmíněného přísunu zdravých tuků jsou ořechová másla také hodnotným zdrojem bílkovin. Právě kombinace těchto dvou makroživin ve výsledku zajistí výborný sytící efekt a skvělou vstřebatelnost. Pokud je do ořechových krémů kromě přirozeně se vyskytujících bílkovin z namletých ořechů navíc zařazený také rostlinný protein, bezpochyby jde o tukovo-bílkovinného vítěze zdravé výživy. Ořechová másla díky vysokému podílu nasycených mastných kyselin pozitivně ovlivňují naši náladu, pomáhají regulovat hormony hladu a sytosti, a v neposlední řadě dodávají energii v krátkodobém i dlouhodobém měřítku.

Skvělou zprávou je, že každý mezi nepřeberným množstvím rostlinných másel najde svého favorita, protože se vyrábí z pestré škály ořechů. Nejznámější je krém z arašídů, které se spokojeně usídlily v povědomí lidí jako ořechy, přestože ve skutečnosti patří mezi luštěniny. Mezi nejpopulárnější ořechové krémy, které zaslouženě vybojovaly své místo ve zdravém jídelníčku hned vedle arašídového másla, patří například kešu, mandlové nebo lískooříškové máslo.

Za speciální zmínku stojí bezpochyby kešu máslo, které si u nás našlo stabilní základnu fanoušků, kteří na něj nedají dopustit. Není se čemu divit, protože právě kešu krém je díky své unikátní chuti doslova gastronomickým zážitkem. Jde o jedno z přirozeně nejsladších másel, které v sobě skýtá spoustu železa, vlákniny a živin, které napomáhají hubnutí. Stejně jako ostatní kvalitní ořechová másla výborně zasytí a zabrání následnému přejídání.

Aby toho nebylo málo, k dispozici jsou nejrůznější mixy a také másla s přidaným proteinem, která se kromě dávky zdravých tuků postarají také o optimální poměr bílkovin.

Proteinová másla Superprotein od Balíčku zdraví jsou perfektní volbou pro ty, kteří chtějí zajistit nejenom optimální přísun zdravých tuků, ale zároveň zvýšit denní přísun bílkovin a vytěžit tak z jednoho produktu dvojnásobný benefit. Tyto krémy, které kromě proteinu neobsahují nežádoucí aditiva jako je cukr, barviva, aromata a dalších chemické látky, jsou skvělou součástí zdravých svačin nebo snídaní.

Super protein máslo oříškové s čokoládou

A jak si ořechové máslo vychutnat? Určitě oceníte využitelnost másel v nejrůznějších chodech a obměnách. Kromě snídaňových kaší, pečených i nepečených dezertů, sladkých svačinek nebo slaných pokrmů určitě najde své místo jen tak na lžičce pro chuť. Přiznejte sami – když vám řekneme, že hrdinové z amerických filmů, kteří ořechová másla ujídají přímo z dózy, vlastně dělají dobrý skutek pro své zdraví, nemáte hned chuť jít si do ní hned také hrábnout?

(Markéta Gajdošová www.marketagajdosova.com)

06. 09. 2018