Úvod / Magazín

Vegan i na dovolené? Máme pár rad

Léto je v plném proudu a s ním přichází i letní dovolená. Jak si jí ale užít naplno, a přesto dodržovat zdravý a vyvážený životní styl? Právě tomuto tématu bych se chtěla věnovat v dnešním článku.


Nejdříve začneme cestou. Záleží, jaký způsob dopravy zvolíte. Když letíte, tak většina společností už dnes nabízí i nějakou vegetariánskou nebo veganskou možnost, ale já osobně nedokážu říct, jaké jsou možnosti nebo jak jídlo chutná, jelikož s tím nemám žádné zkušenosti - vždycky si s sebou totiž beru své vlastní krabičky. Krom tekutin nad 100 mililitrů vám letištní kontrolou projde všechno a můžete si tak vzít cokoliv, co máte rádi.


Pokud cestujete autem či autobusem a chcete něco výživnějšího, než bagetu z benzinky nebo tučné fast-foodové jídlo, jsou vlastní krabičky jedinou záchranou. Opět si můžete připravit cokoliv, co máte rádi - já si k snídani na cesty nejradši dělám kaši z ovesných vloček s ovocem, oříšky, semínky  a ořechovým máslem. Skvělou volbou jsou i snídaňové směsi Balíčku zdraví, jelikož je stačí jen smíchat s rostlinným mlékem nebo jogurtem a výživná snídaně je na světě! Navíc bez přidaných cukrů.

kakaová4
Na oběd a večeři si můžete připravit téměř cokoliv, ale radši se vyhněte složitým omáčkám, které by mohly vytéct nebo se horkem zkazit. Ke svačině jsou ideální volbou proteinové tyčinky nebo například proteinový nápoj.

A teď už se dostáváme k samotné dovolené. Pochopitelně záleží na tipu ubytování. Nejjednodušší formou je asi all-inclusive, protože si můžete vybrat, co chcete. Takže například rýži, brambory, různé druhy salátů, zeleniny, ovoce, a tak podobně. Pokud ale jedete do hotelu, kde strava zajištěná není a ani tam není kuchyň, zjistěte si předem, jestli jsou v okolí nějaké restaurace s nabídkou, co vám bude vyhovovat - věřte mi, že není nic horšího, než zmateně pobíhat po cizím městě a ještě mít navíc hlad.


Také se ale může stát, že jedete například do hor, kde není kuchyň a v okolí není žádný obchod, natož restaurace - v takovém případě přicházejí opět na řadu krabičky a speciální taška s jídlem. Ideální je vzít si s sebou základní potraviny, jako jsou vločky, oříšky, fazole v konzervě, proteinové tyčinky nebo proteinové nápoje pro rychlé a jednoduché doplnění bílkovin.

foto dovolená protein

To už by bylo pro dnešní článek skoro všechno, ale na závěr bych chtěla zmínit ještě jednu věc. Dovolená je ideální čas na to trochu zvolnit, proto když budete mít na něco třeba i méně zdravého chuť, tak si to bez výčitek dejte. Vždyť právě jídlo je jedna z věcí, které dělají dovolenou nezapomenutelnou a opravdu nestojí za to kazit si jí nějakým omezováním! Váha je jenom číslo a o kvalitě člověka ani trochu nevypovídá. A i kdyby jste se třeba vrátili o pár kilo těžší, věřte mi, že stačí jen najet zpátky na váš režim, mít pozitivní přístup a vše se zase rychle srovná.

Tereza Šlancarová

 

12. 07. 2018