Úvod / Magazín

Nedostatek železa vás nemusí trápit. Stačí vyvážený jídelníček a správné potraviny

V dnešním článku bych se ráda věnovala tématu, které je na veganské stravě často diskutované, a tím je železo.

Železo je nezbytné pro transport kyslíku do těla a svalů, pro správnou funkci imunitního systému a pro tvorbu červených krvinek.

Jeho nedostatek se projevuje únavou, slabostí, špatnou imunitou, potížemi s dýcháním nebo například studenými končetinami. Naše tělo si ho neumí vytvořit samo, což znamená, že ho musíme přijímat ze stravy - a právě proto se spousta lidí bojí přechodu na veganství. Je sice pravda, že živočišné produkty jsou významným zdrojem železa, ale nejsou nezbytné pro jeho optimální hladinu. Na co je tedy potřeba si dát pozor?

POTRAVINY BOHATÉ NA ŽELEZO

Zatímco železo v živočišných produktech je hemové (lépe vstřebatelné), železo v rostlinných produktech je nehemové. Studie sice prokázaly zdraví prospěšné účinky nehemového železa, ale jeho vstřebatelnost je nižší - proto je hlavní jíst dostatečně, aby bylo zajištěné optimální množství. Mezi nejvýznamnější veganské zdroje železa patří spirulina, chlorella , třtinová melasa, oříšky, semínka, tempeh, špenát, kadeřávek, batáty nebo ovesné vločky.

elezo (1)

POTRAVINY BOHATÉ NA VITAMIN C

Bylo dokázáno, že vitamin C zvyšuje vstřebatelnost nehemového železa až o 60%! Proto zkuste potraviny bohaté na železo kombinovat s potravinami bohatými na vitamin C (například moruše, rajčata, paprika, maliny, borůvky nebo citron). A pokud se vám to k sobě zrovna nehodí, není nic lehčího, než si dát k jídlu vodu s citronem! Skvělým zdrojem vitaminu C je i camu camu.

LÁTKY SNIŽUJÍCÍ VŠTŘEBATELNOST ŽELEZA

Některé látky mají ale přesně opačné účinky, než vitamin C a vstřebatelnost železa naopak snižují. Patří mezi ně především černý čaj a káva, ale také různé doplňky stravy, hlavně zinek a vápník.

Na závěr bych ještě chtěla zmínit, že jestli jste dlouho nebyli na odběrech krve a nebo si dokonce myslíte, že byste mohli mít hladinu železa nízkou, nechte si radši udělat krevní rozbor a vše konzultujte s lékařem. 

Tereza Šlancarová

08. 06. 2018